"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Česko - německý projekt

Ve dnech 14. – 17. 4. se 12 našich studentů ze tříd 7. C a 3. A zúčastnilo již potřetí česko – německého projektu Kulturou proti antisemitismu. Do třídenního vzdělávacího programu se zapojilo celkem 6 gymnázií - 4 z Čech (naše, Kladno, Chotěboř a Náchod) a také dvě z Bádenska – Wittenberska, celkem více než 70 mladičkých účastníků ve věku 15 až 19 let.

Páteční dopoledne bylo věnováno přednášce a následnému workshopu v Židovském muzeu. Obojí se zaměřilo na téma holocaust a konečné řešení židovské otázky za 2. světové války. Odpoledne jsme pak měli možnost navštívit Staronovou, Maiselovu, Španělskou a samozřejmě Pinkasovu synagogu se jmény 80 tisíc českých obětí šoa. Nechyběla ani prohlídka Starého židovského muzea. Vše s fundovaným výkladem.

Tentýž večer se v přednáškové síni Kafka hotelu A & O, kde jsme byli po tři noci ubytováni, uskutečnil společný program pro všechny zapojené studenty. Se svými prezentacemi mapujícími osudy obětí z daných regionů vystoupili čeští i němečtí studenti. Naši skupinu reprezentovaly Alena Borosová a Kristýna Štěpánková. Zajímavý program simultánně tlumočil vedoucí ICEJ Dr. Mojmír Kallus. Další „sbližování" nastalo v pozdějších hodinách, a po oba dny, ale to už sem nepatří...

Celou sobotu jsme strávili v Památníku v Terezíně, letos nikoliv v Malé pevnosti, ale v židovském ghettu. Dnes už takřka opuštěné město, odkud nacisté před válkou násilně vystěhovali přes 6 tisíc původních obyvatel, ani zdaleka nepřipomíná to, které „Hitler daroval židům", jichž zde prošlo za války přes 120 tisíc, aby většina skončila v transportech na východ, nejčastěji na smrt. Nicméně, jak vzpomínají pamětníci, podmínky k žití byly drsné, i zde lidé umírali, zvláště ti staří a nemocní, přesto se Terezín stal nevídaným kulturním střediskem, neboť paradoxně do Terezína soustředili celou kulturní elitu tehdejší Evropy. Odpoledne mezi nás zavítal dnes již 87letý pamětník hrůzných událostí, historik Dr. Toman Brod. Ten nejenže studentům osvětlil důležitá fakta vzniku nacismu, ale dojal nás i svým líčením tragického osudu vlastní rodiny (maminka skončila v plynu, starší bratr také nepřežil, stejně jako většina příbuzných). Doufáme, že pan Brod přijme naše pozvání a přijede na podzim na besedu i Holic, neboť si svým vystoupení studenty opravdu získal. Nejsilnějším zážitkem s ním bylo určitě osobní připomenutí místa, odkud se vypravovaly dobytčáky s celými rodinami na cestu do neznáma, a pietní obřad na terezínském hřbitově.

Vrchol programu přineslo nedělní odpoledne, kdy se uskutečnil mírový pochod z Kafkova náměstí do Valdštejnských zahrad. Na Palachově náměstí naproti Klementinu mladí Češi a Němci jako memento přečetli několik jmen židovských spoluobčanů ze svého rodného města, kteří nacistické vraždění nepřežili...Ve Valdštejnské zahradě za účasti vládních představitelů vystoupili známí umělci, aby tak podpořili mírové snahy všech lidí dobré vůle.

Celý projekt byl financován Česko – německým fondem budoucnosti pod záštitou senátora Břetislava Sobotky, ministra kultury Daniela Hermanna (oba také vystoupili se svými projevy ve Valdštejnské zahradě) a primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové.

20.04.2016 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima