"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Čtenářské dílny v Litomyšli

Na těchto stránkách jste se před časem dočetli, že naše škola uspěla s projektem Zvýšení kompetencí na gymnáziu v Holicích u MŠMT (OPVK oblast podpory 1. 1 - Výzva 56). Jeho nedílnou součástí je i šablona čtenářských dílen, která má napomoci k rozvoji čtenářské gramotnosti.
Co vše si lze pod těmito složitými výrazy představit, nám napověděl praktický workshop, který si pro naše studenty (1. A a 5. C) 17. září 2015 připravila zkušená lektorka a učitelka Mgr. Lucie Zandlerová v příjemných prostorách nově zrekonstruovaného litomyšlského pivovaru. A proč právě v Litomyšli? Litomyšl je místem, kde část svého života strávily dvě naše významné spisovatelky a buditelky - Božena Němcová a Magdalena Dobromila Rettigová. První setkání - třídy 1. A - s Boženou Němcovou představilo její intimní korespondenci, v níž se zcela otevřeně vyznávala ze svých radostí, ale častěji ze zklamání, jež jí život přinesl. Studenti měli možnost nejen vyjádřit své pocity a dojmy z textů, provést komparaci života v Čechách v polovině 19. století a dnes, pozastavit se nad podřízeným postavením žen v tehdejší době, ale dokonce si toto vše vyzkoušet pomocí nových praktických metod (technické literární kroužky, práce s texty, vytváření vlastních komentářů, kartičky, pětilístky apod.). V závěru jsme pak vytvořili vlastní mapující scénář, který jsme v podobě plakátu (opět kombinací dalších metod) umístili na připravené panely. Celým workshopem se také nesly ukázky z málo známého německého filmu Dagmar Knöpfel, který natočila podle posledních tří dopisů umírající Boženy Němcové, A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu. Podobně pracovali i mladší žáci ze 3. C, kteří se zase touto formou seznámili s dětstvím paní Rettigové. Nutno podotknout, že studenty tato práce velmi bavila, byli nejen ukáznění, ale hlavně rozvíjeli své tvůrčí schopnosti a nápady... Možná že právě „tato praxe" v našich školách doposud chyběla.
Závěr programu v Litomyšli patřil, jak také jinak, prohlídce Zámeckého návrší, kde jsme prošli okolí renesančního zámku a přilehlých parků. Prohlédli jsme si také nově opravený barokní kostel Nalezení svatého Kříže s unikátní vyhlídkou na celé okolí či výstavu Andělé na návrší.

21.09.2015 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima