"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


El día de los muertos na hodinách španělštiny


El día de los muertos (Památka zesnulých) je katolický svátek, který vznikl na území Mexika. Na jeho počátku stály předkřesťanské náboženské představy indiánů, kteří věřili, že duše zemřelých se v určitém období roku vracejí "na návštěvu" do svých původních domovů. Na rozdíl od Evropy není pro hřbitovy typická chmurná nálada: po nasycení duší se živí najedí, nabízejí si jídlo, hudební skupiny vyhrávají na přání, děti běhají a muži si připíjejí s dušemi příbuzných, někdy se zůstává na hřbitově po celou noc.
Žáci ze tříd 4.C, 6.C, 1.A, 5.C a 3.A pojali tento svátek "mexických dušiček" velmi stylově. Nechyběli kostlivci, mumie, masky, dekorace... Všichni španělštináři si napříč třídami obohatili slovní zásobu v této oblasti, pracovali s textem a shlédli prezentace.
Nechyběla však ani zmínka o svátku La Noche de Brujas (Noc čarodějnic), kterým se spíše připomíná čas dlabání dýní, strašidelných převleků a pojídání sladkostí. Svátek přebírá zvyky Halloweenu, který se rozvinul v Irsku na základě svátku Všech svatých. V 19. století se přenesl do USA, kde se všeobecně rozšířil, a odtud ho s expanzí americké kultury přejímaly další země. Španělsko nebylo výjimkou.
Fotografie jsou jen důkazem, že obohacení hodin studiem reálií má svůj význam.
!VIVAN LAS FIESTAS!

01.11.2016 / Mgr. Linda Nováková Schättingerová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima