"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Exkurze do Pardubic aneb ZSV v praxi

Naše první kroky v brzkých ranních hodinách vedly na historické Pernštýnské náměstí, kde studenti přednesli referáty o historii a současnosti Pardubic. Poté jsme prošli Zámeckou ulicí a na chvíli jsme se zastavili u krásného renesančního zámku. Na zpáteční cestě jsme se vydali Kostelní ulicí okolo katedrály sv. Bartoloměje a k secesní budově Východočeského divadla. Cíl naší ranní cesty však představovala Malá scéna, kde jsme v rámci projektu LiStOVáNí zhlédli inscenaci zcela netradičního textu, českého bestselleru z roku 2009 od Tomáše Sedláčka, Ekonomie dobra a zla. A představení to bylo velmi zdařilé! Mladí herci nám nastínili vývoj ekonomických vztahů od dob staré Babylónie, přes biblickou éru, Ježíše, až do současnosti, kdy „peníze stále stojí na prvním místě". Představení nás tak má přivést až k jakési sebereflexi, k uvědomění si smyslu života, opravdovým hodnotám... Nelehký úkol. Herec Jan Kraus o knize před časem řekl: „Takhle by měla vypadat moderní učebnice, jste – li typem jako já, tedy žákem, který se nechce učit, ale přesto chce občas něco vědět". Literární poselství bylo tedy předáno. Nás jen mrzí, že se jej nezúčastnil sám autor, jako tomu bývá v jiných městech. Na závěr jen dodejme, že Ekonomie dobra a zla na scéně dosáhla již přes 60 repríz, a to ve více než 30 městech naší republiky, a že se stabilně hraje na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Druhá polovina naší exkurze vedla do další pardubické dominanty – kostela sv. Bartoloměje. Zde se nás ujal mladý nadšený průvodce, jeden z nejlepších varhaníků v kraji, učitel holické ZUŠ, Bc. Martin Beran. Nejenže nás seznámil s historií tohoto nádherného chrámu, jež sahá až do období pozdní gotiky, provedl nás i místy, kam se většina z nás nedostane, třeba do prostor kněžiště s bustou Vojtěcha z Pernštejna, ale ještě jsme si vyposlechli krátký varhanní koncert. Posvátnost božího svatostánku umocňovaly tóny královského nástroje a my jsme se zaposlouchali do Bachovy barokní Tokáty a fugy d – moll i různých filmových melodií. Svatební Mendelssohnův pochod nás vyprovázel do finiše dnešní exkurze.

A jaký byl tedy ten samotný závěr? Opět jsme se ocitli v zámeckých prostorách, na slavném Příhrádku. I tady nás čekala průvodkyně, externí pracovnice Galerie města Pardubic, naše bývalá studentka, Veronika Báčová. Seznámila nás s expozicí dnes asi nejznámějšího českého fotografa Antonína Kratochvíla, nositele prestižních mezinárodních cen, například Ceny Novinář roku /fotografický Oscar/ či ceny Leica Medal of Excellence Award. V Pardubicích autor představuje portréty celebrit – například Lopezové, Bowiho, Dylana a mnoha dalších. A aby toho nebylo málo, Veronika nás zavedla i na vlastní výstavu, která je součástí její bakalářské práce, Temperament na tři doby. Všichni jsme dostali za úkol otestovat, do které kategorie patříme, a „tipnout si", jaký temperament mají paní učitelky.

   

28.02.2016 / Mgr. Pýchová Eva
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima