"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Mezinárodní setkání v Sofii

V neděli 25. 10. 2015 se vrátila skupina devíti studentů z 3. A, 7. C, 4. A a 8. C zapojených do projektu CLAP ze Sofie. Setkali se tam se svými bulharskými i litevskými partnery, aby společně pracovali na aktivitách projektu, ale také poznávali exotickou zemi a život jejích obyvatel zblízka. Byli ubytovaní v rodinách a pracovní setkání probíhala v partnerské Druhé anglické jazykové škole Thomase Jeffersona poměrně daleko od centra města. Studenti s sebou vezli připravené práce o přírodě, výsledky různých měření ale též výsledky práce při poznávání hmotného a nehmotného dědictví UNESCO – litomyšlský zámek a sokolnictví - připravené jako interaktivní dílna pro své partnery - a prezentace o naší zemi, regionu, o škole. Bulharští studenti kromě prezentací přírody zapojili své protějšky do soutěže o nejkrásnější vzor na tradiční bulharský koberec (zvítězila Kristýna Kučerová), ukázali skupinu bulharských žen uchovávajících tradiční zpěv a architekturu antických a byzantských klášterů. Litevci, kteří s sebou mohli vzít bohužel pouze 2 studentky, také splnili očekávání a ukázali vše zadané o litevské fauně a flóře, Struveho geodetickém oblouku a výrobě křížů. Připravily si též zajímavou srovnávací prezentaci o litevských, českých a bulharských institucích - katedrálách, univerzitách, sídlech vlád atd.
Třetí den si studenti prohlédli Sofii – zejména perlu pravoslavné architektury – Chrám Alexandra Něvského - a navštívili parlament. Navečer na koncertu pro studenty a pedagogy školy si studenti vzájemně představili v prezentacích své země, zazněly i všechny 3 národní písně, které jsme mohli slyšet i u nás při prvním setkání. Krásným vyvrcholením byly národní tance. Naši studenti si se svým pedagogickým doprovodem zatančili pod vedením Lucie Hálové českou polku. Studentský taneční klub bulharské školy nacvičil úchvatné představení několika tradičních tanců v národních krojích. Litevky zazpívaly autentické národní písně typické pro jednotlivé regiony jejich země.
Ve čtvrtek jsme vlakem zajeli do druhého největšího města v Bulharsku – Plovdivu, který se má stát Hlavním evropským městem kultury roku 2019. Počasí bylo sice deštivé, ale přesto jsme si prohlédli slavné historické město, kde se neustále odkrývají památky starověké římské říše.
Poslední, nejstudenější, ale velmi krásný den, byl věnován pohoří Rila ve výšce nad 2500m nad mořem, kde jsme navštívili jedno ze sedmi horských jezer. I zde studenti představili připravené úkoly z geografie a chemie.
Cesta domů autobusem přes hranice mimo EU byla náročná, ale nemohla vymazat nezapomenutelné zážitky ani nabyté zkušenosti a pocit, že velké úsilí a dobrá vůle se vyplácí.

30.10.2015 / Mgr. Zdeňka Schejbalová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima