"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Návštěva z Izraele

V úterý 29. 5. 2018 jsme na naší škole měli tu čest přivítat vzácného hosta – bývalou rodačku z Holic, dnes občanku státu Izrael – paní Hanu Neumannovou – Sternlichtovou. Paní Hana, narozená 1930, prožila své rané dětství v Holicích, kde její rodiče vlastnili domek a obchod s papírnictvím a knihkupectvím. Oba rodiče byli aktivními členy Sokola, tatínek hrál divadlo. Po nástupu Hitlera přišla pro rodinu velká omezení, až skončili v Terezíně a nakonec i v Osvětimi. Rodiče umírají, Hanička prochází několika pracovními tábory, až se zcela vyčerpaná dožije konce války. Po válce odjíždí spolu se svým budoucím manželem do Izraele, kde založí rodinu, mají dvě děti a několik vnoučat. Po celý život se paní Hana věnovala práci pro druhé lidi – ve školách pracovala s malými dětmi, později poskytovala naději v paliativní péči. Dodnes, ač by konečně měla nárok na odpočinek, jezdí po školách a beseduje nejen o holocaustu s mladými lidmi. V jejím věku až neskutečné!
V květnu letošního roku česky vydala knihu Svobodná, volná, kde svůj neuvěřitelný život popsala. S knihou se už holická veřejnost měla možnost seznámit, a tak se dozvídáme o nelehkých začátcích mladého státu Izrael, působení kibuců i zakládání nových měst. Paní Hana prožila neskutečný život, jaký si většina z nás ani neumí představit, a přesto stále zůstává svěží a vitální. Do rodných Holic se, jak říká, ráda vrací, ještě zde má mnoho přátel, a cítí se tu jako doma.
Našim studentům měla poprvé možnost vyprávět o svém životě a rozvinula se opravdu živá diskuse. A nám nezbývá než paní Haničce popřát ještě hodně sil a vitality, aby i nadále nejen v Izraeli, ale i u nás v Čechách mohla jako doposud našim nejmladším předávat své životní zkušenosti.

A na závěr hodnocení akce od Míly Duška a Adély Kaisrlíkové z třídy 1.A:
„Dne 29. 5. v úterý jsme byli svědky přednášky o životě velice inteligentní a odvážné dámy - Hany Neumannové, která byla velice poučná a otevřela mnohým z nás oči, co se týče povědomí o holocaustu a celkově válečném a poválečném období. Kdybychom měli ze svého pohledu popsat, jak na nás působila tato přednáška, tak bychom uvedli, že velice pozitivně. Podle nás je velmi důležité dozvědět se, jak to probíhalo dříve a jak na tom byla například úroveň škol a vzdělání, tedy jak probíhal život v rodinách, ve městech či na venkově v krizové situaci. Paní Neumannová popsala situaci za války a po válce. Lidé, a obzvlášť děti, které přežily válečné hrůzy, byli a jsou poznamenáni na celý život, i je bychom mohli nazvat ztracenou generací. Ztraceni ve svých myšlenkách a pocitech, jež nelze ovládat. Tím jsme jen chtěli zdůraznit, že je důležité vědět a zajímat se o historii a vyhnout se popřípadě chybám, kterých se dopustili diktátoři, vládci, ale i obyčejní lidé, a hlavně se poučit!"

03.06.2018 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima