"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Návštěva ze Základní školy, Komenského ul., Holice

V pátek 13. 3. 2015 jsme na naší škole za doprovodu učitelů p. Mgr. Málkové a Mgr. Frodla přivítali žáky 9. tříd Základní školy Komenského v Holicích. Přišli zhlédnout naši multimediální výstavu Ghetto jménem Baluty. První část programu proběhla v učebně, kde si asi 35 žáků vyslechlo úvodní přednášku pana Kotyka o holocaustu a o vývoji v lodžském ghettu v rámci tzv. konečného řešení židovské otázky za 2. světové války.
Jak víme z historie, před 2. světovou válkou byla Lodž s asi 600 tisíci obyvateli vyspělým průmyslovým městem. Židé zde tvořili více než jednu třetinu obyvatelstva a patřili k nejbohatším vrstvám. Naopak Baluty, v nichž žádný Žid nežil, představovaly cikánskou a zlodějskou čtvrť, a právě sem nacisté Židy umístili. K nim postupně přibylo ještě dalších skoro 39 tisíc evropských Židů a 5 tisíc Romů. Sem byli internováni s celými rodinami i čeští – ponejvíce asimilovaní - Židé v počtu asi 5.000 lidí, nejčastěji z Prahy a velkých měst, opět z řad bohatých průmyslníků a inteligence. Čechů přežilo pouze 277.
Skutečnost, že v červnu 1942, po vypálení vesnic Lidice a Ležáky a zavraždění většiny dospělých z těchto obcí, sem nacisté zavezli 91 lidických dětí, je také poměrně málo známá. Je neuvěřitelné, jakých krutostí je „člověk" schopen... Nacisté právě zde, v Lodži, vybrali 9 dětí na poněmčení a zbývající 82 bestiálně usmrtili výfukovými plyny v Chelmnu...
Na převýchově v německých rodinách skončilo 18 dětí, jen 17 ze 105 se tedy dožilo konce války! Podobný osud čekal i děti z Ležáků. Pouze 2 dívky - sestry - dostaly šanci, 13 dětí bylo za stejných okolností zavražděno...
Následovalo promítání dokumentárních filmů o ghettu a také autentické vzpomínky několika přeživších.
Další část programu byla věnována výstavě uměleckých fotografií Karla Cudlína, které vznikly právě na území ghetta jako memento hrůzného období. A na úplný závěr jsme si připravili krátký workshop, kdy žáci vyjadřovali bezprostřední dojmy z výstavy a své postřehy mohli zapsat do připravených pracovních listů.
V následujících dnech u nás přivítáme i žáky z dalších škol našeho regionu.
Interaktivní program nám zapůjčilo Židovské muzeum v Praze a my jsme ho uskutečnili v rámci 70. výročí osvobození Osvětimi a výročí holocaustu.

17.03.2015 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima