"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Nejen literární exkurze třídy 1. A

V rámci implementace etické výchovy, českého jazyka a výtvarné výchovy se dne 17. 3. 2016 uskutečnila první letošní exkurze třídy 1. A do Pardubic. Naše první kroky vedly na Pernštýnské náměstí, kde nás již čekala známá historička a kurátorka Východočeské galerie v Pardubicích Dr. Řeháková. Připravila si pro nás interaktivní program na téma renesance. Velmi poutavým způsobem nás nejprve zavedla do kolébky tohoto uměleckého směru – do slavné Florencie 14. století, kde se „znovuzrození antiky" díky bohatství zdejších měšťanů a šlechticů (ale hlavně díky vynikajícím sochařům, malířům, architektům, filozofům, myslitelům) pomalu stávalo realitou...Před námi tak ožily postavy Michelangela, Leonarda da Vinciho, Vasariho, Danteho, Tiziana a dalších. Vzápětí jsme se přenesli do dalších slavných míst Evropy, abychom mohli sledovat mohutný renesanční rozvoj ve všech oblastech. A poslední část poutavého programu – jak jinak – byla věnována Pardubicím a Pernštejnům. Věděli jste například, že tento rod byl na začátku 16. století nejbohatším v celých Čechách? Pernštejnové vybudovali v Pardubicích luxusní renesanční vodní zámek, stáli u zrodu rybníkářství na Pardubicku, přestavěli celé nové město, založili kostel sv. Bartoloměje a tak bychom mohli pokračovat. Škoda jen že je stihl stejný osud jako mnohé další šlechtické rody v té době, po meči vymřeli roku 1631, po přeslici jen o pár let později. Jejich majetky a odkaz převzali Lobkovicové. Více než hodinový program byl nesmírně zajímavý, ale nás ještě čekal program ve Východočeském divadle.

Tentokrát jsme zhlédli představení Hej, mistře, které mapovalo složité a dosud nepříliš objasněné osudy našeho významného učitele, hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby, od jehož smrti v loňském roce uplynulo již 200 let. Dodnes opomíjený hudebník napsal prý až úctyhodných 1100 skladeb, nejen slavnou Českou mši vánoční, která představení propůjčila název. Bohužel většina se nenašla nebo je zachována v torzech. Představení, které trvalo takřka tři hodiny, nás všechny přímo uchvátilo, velkolepost provedení byla umocněna živým vystoupením komorního smyčcového orchestru Bona Nota a Dětského folklórního souboru Radost Pardubice. Navíc jde o vůbec první provedení této hry v Čechách.

A protože nám tento den přálo i sluníčko, závěr bohatého programu nás opět vrátil na Pernštýnské náměstí a jeho okolí. Studenti si pak prostřednictvím připravených referátů připomněli místa i události, o nichž dnes byla řeč.

Mgr. Eva Pýchová a Ak. mal. Věra Zahradníková

20.03.2016 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima