"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Odkaz Jana Husa stále živý...

V letošním roce uplyne již 600 let od mučednické smrti Jana Husa. Jistě jste si povšimli, že jsme ve vestibulu našeho gymnázia jako připomínku tohoto výročí umístili odkaz k významnému jubileu a 12 Husových stop: víru, pravdu, čistotu duše, svobodu, důstojnost, odvahu, úctu, pokoru, odpuštění, radost, lásku a věčnost. Všechny představují nejdůležitější etické hodnoty a živý odkaz Husova působení. Hodnoty, za něž byl ochoten položit i svůj život. V době, kdy se naše společnost ocitá, a to bez jakýchkoliv frází, v morální krizi, kdy často nejsme schopni komunikovat jeden s druhým, kdy hledáme pouze své materiální výhody a kdy projevujeme tak málo lásky a úcty k druhým lidem, je připomínka mučednické Husovy smrti tak důležitá. V hodinách etické výchovy budeme samozřejmě o těchto hodnotách diskutovat a v dějepisu si zase přiblížíme osudy mučedníka za pravdu.
Samolepky jsme získali od spolku České studny a projekt Husovy stopy vznikl mj. pod záštitou Ministerstva školství, dále Křesťanské akademie mladých a Etických dílen.
Mgr. Eva Pýchová

V červenci 2015 uplyne 600 let od smrti univerzitního mistra Jana Husa, který zosobňuje v českých dějinách boj za pravdu a morální věrohodnost. Husova osobnost je známá a uznávaná nejen u nás, ale i v mnoha zemích světa. Jeho mučednická smrt na hranici inspirovala mnoho dalších reformátorů k odvážnému hledání pravdy a připravenosti přinášet pro tuto pravdu oběti. Dodnes zůstává Hus velkou výzvou pro současníky a dává naději do budoucnosti skrze nadčasové hodnoty, které svým životem vyznával a pro které žil a zemřel.
Svůj názor na Husa změnila postupně i katolická církev. Její snaha vyrovnat se s omylem Husova upálení vyvrcholila v 90. letech 20 století. Nové pohledy na jeho dílo a osobnost byly předmětem odborných rozprav během sympozií, která se konala v září 1993 v Bayreuthu a v prosinci 1999 na Papežské lateránské univerzitě v Římě. O rehabilitaci myšlenek Jana Husa se významně zasloužil papež Jan Pavel II., který vyjádřil lítost nad jeho krutou smrtí a zařadil jej mezi reformátory církve. Lítost nad upálením Jana Husa znovu vyjádřil papež František, který u příležitosti 600. výročí upálení českého kněze a reformátora přijal ve Vatikánu zástupce českých křesťanských církví.
Aleš Kotyk

16.06.2015 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima