"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Příběhy bezpráví: Jeden svět na školách

V letošním školním roce zvolil organizátor projektu Jeden svět na školách / Člověk v tísni, o. p. s. jako hlavní téma okupaci Československa, která začala v srpnu 1968. Cílem letošního ročníku je přiblížit co se tehdy stalo, zdůraznit tragické následky vpádu vojsk Varšavské smlouvy na naše území a dlouholetého pobytu sovětské armády.
Studenti se na základě zhlédnutého filmového dokumentu dozvěděli nejen to, že kvůli okupačním vojákům u nás umíraly stovky lidí, ale i o politice pozdějšího normalizačního vedení KSČ, jež komplikovalo a ničilo občanům životy a vedlo je tím k masivní emigraci. Autoři projektu chtěli letos rovněž zdůraznit paralely tehdejší sovětské okupace se současnou situací na Ukrajině. Stejně jako u nás v roce 1968 došlo i na Ukrajině, kterou Kreml považuje „za svou", k hrubému porušení mezinárodního práva.
Nedílnou součástí filmové projekce je i beseda s pamětníkem. Naším letošním hostem byla bývalá středoškolská učitelka, v roce 1968 spoluzakladatelka pardubické organizace Klubu angažovaných nestraníků, signatářka Charty 77, aktivistka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Jarmila Stibicová. Paní Stibicová pohovořila o celkové atmosféře ve společnosti, kterou vyvolala sovětská okupace, a rovněž seznámila naše studenty s událostmi roku 1968 v Pardubicích. Svými dotazy pak mohli studenti doplnit své představy o tehdejší politické a společenské situaci v Československu.

Fotografie z akce jsou zde.

06.11.2015 / Aleš Kotyk
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima