"Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své."
Dr. Emil Holub


Školní výlet do Prahy


V úterý 7. 6. 2016 se třída 1. A za doprovodu třídní učitelky Mgr. Pýchové a RNDr. Dvořáčka v brzkých ranních hodinách vypravila do Prahy. Naším prvním cílem byla návštěva přírodovědné expozice ve vedlejší budově Národního muzea (hlavní budova prochází náročnou rekonstrukcí a bude znovu otevřena k 200letému výročí založení, tedy až v roce 2018) s názvem Noemova archa. Měli jsme tak jedinečnou šanci zhlédnout rozsáhlou výstavu živočichů, kteří obývají nebo obývali celou naši planetu. Zastoupeni jsou především obratlovci, ale nechybějí ani dnes již vyhynulí ještěři. Nás zaujal zvláště jeden unikát – prase savanské, které mohli poprvé zhlédnout návštěvníci africké výstavy Dr. Emila Holuba v roce 1892! Prohlídka muzea spolu s působivým komentářem Dr. Dvořáčka se tak stala jedinečným zážitkem. Další naše kroky vedly na prohlídku další expozice, jež mapovala hrdinský čin studenta Jana Palacha z ledna 1969.
Po obědě jsme se sešli u koně svatého Václava na Václavském náměstí, abychom se společně vydali na poslední cestu za dnešním poznáváním Prahy – pěšky jsme si tam i zpět „vyšlápli" na bájný kopec Vítkov, tradici české státnosti. Na místě se nachází monumentální jezdecká socha Jana Žižky od Bohumila Kafky, která patří mezi 10 největších na světě. Památník byl vystavěn v letech 1929 – 1930 k poctě československých legionářů, bohužel jej komunisté po roce 1948 zneužili k propagaci režimu. Dnes zde najdeme monumentální expozici Křižovatky české a československé státnosti, a ta rozhodně stojí za zhlédnutí. Nelze nezmínit ani pěkný výhled na Prahu a okolní parkovou úpravu.
Výlet se nám velmi zdařil, sluníčko příjemně hřálo, na obloze se neobjevila ani kapka deště a ohlašované zpoždění vlaku bylo natolik zanedbatelné, že nám nic neubralo na dobré náladě, která nás provázela po celý den

09.06.2016 / Mgr. Eva Pýchová
zpětarchiv
 
© 2015 | Gymnázium Dr. Emila Holuba
tvorba webových stránek: logo-mima